Prosinec 2010Někteří fanoušci Harryho Pottera měli to stěstí a vyhráli návštěvu Leavesdenských studií a natáčení Relikvií smrti

30. prosince 2010 v 13:34 Harry Potter
Někteří fanoušci Harryho Pottera měli to stěstí a vyhráli návštěvu Leavesdenských studií a natáčení Relikvií smrti. Zajímá vás, co ve filmu nakonec uvidíte? A jaká scéna bude přidaná? 

Obsah vypadá velmi dobře a obsahuje spoilery!

První věcí, kterou jsme po příjezdu do Leavesdenských studií viděli, byl obr Dráp ve skutečné velikosti, stojící na vrcholu budovy, ten chlapík je obrovský. Odtud jsme šli na Grimmauldovo náměstí. To bylo teď použito jako Baker Street v novém Sherlockovi Holmesovi a bylo přetřeno pro Relikvie. Dále jsme jeli přes bradavické náměstí, na kterém se pracovalo, a dale okolo vstupu do vily Malfoyových. Je z obrovského živého plotu (asi 5 m vysokého) s dvěma velkými kamenými pilíři na každé straně vchodu. Prý tu v noci natáčeli jednu nebo dvě scény. Tento plac byl použit pro scénu, kdy Harryho a ostatní chytači (nevím jaký je přesný Medkův překlad) odvádějí do vily. Měl by zde prý I být bílý páv.

Poté jsme projeli Vstupní branou na bradavické pozemky. Pamatujete na scénu z Prince dvojí krve kde Lenka a Harry jdou skrze bránu? To je plac, který jsme viděli.

Vjeli jsme na obrovskou letištní dráhu, kde jsme viděli dva Záchranné autobusy stejně jako několik zabalených věcí s visačkou Astronomická věž. Skrze obal nebylo vidět o co jde. Jen o kousek níže byla Hagridova hájenka, která byla poničená Smrtijedy v Princovi. Vpravo odsud byl další plac, ale ne něco co známe z knihy, nýbrž shluk ohořelých karavanů či mobilních domů. To je přidaná scéna v relikviích, ve které smrtijedi zaútočí na kempující lidi.

Potom jsme viděli travnatý kopec. Nejsem si jistý, pro jakou scénu byl nebo bude použit. Domnívám se ale, že je pro scénu kdy trio kempuje. Poté jsme viděli skutečné Doupě!! No dobře, jen první podlaží, zbytek je digitální. Pokládali zde trávu podobnou rákosu, kterou jsme viděli v bažině v Princovi. Každé stéblo rákosu bylo individuelně zapíchnuté do tvrdé pěny a bylo jich tu snad 9000, které museli být ještě umístěny.

Zahnuli jsme za roh a doprava a byli jsme v Kvikálkově! Předtím tu natáčeli scénu "Sedm Potterů". Podle toho co jsme slyšeli, použili makeup na herce, aby vypadali jako Dan. Určitě zde ale bude muset být uzděláno hodně digitálních triků.

Byl nám zprostředkován velmi detailní a impresivní náhled na Lenčin dům. Vypadala jako kamenná základna z věže (má kulatý tvar) a je kolem 5 metrů vysoká. Opět zde bude pro dokončení domu použito počítačů. Skály vyčnívají z pozemku před domem. Před domem rostl strom a levá strana byla pokryta vinnou révou a světle oranžovými rostlinami. Náš řidič, který všechno skvěle znal nám řekl, že zde budou Dirigible Plums (nevím jaký je český překlad a knihu u sebe nemám). Už tam natáčeli bojové scény a pravá strana domu byla pokrytá dírami, kde kouzla smrtijedů zasáhla dům. Připravovali dům na další zrejmě o mnoho větší boj. Přidávali sem o hodně víc výbuchů pro nový boj.

To bylo vše zvenčí. Řidič nás vysadil u kantýny a my jsme začli vnitřní prohlídku. V kantýně byla řada velkých výstavek rekvizit ze všech filmů. Každý obří skleněný box obsahoval kostými a rekvizity z jednoho filmu, to by byla úchvatná sbírka pro každého fanouška. Z kamene mudrců tu byly košťata, peníze, zlatonka, trolí hlava, čokoládové žabky a obří hromada krabiček na hůlky. Z Tajemné komnaty tu měli Lockhartovi knihy, malby a obrázky, dale mandgragory a Dobbyho. Dobby vypadal opravdu skutečně!! Vezeň z Azkabanu měl Siriusův vězeňský háb, jeho "wanted" plakát, křišťálovou kouli, Harryho šálek se smrtijedem a plno výrobků z Medového ráje. Ohnivý pohár měl Pohár Tří kouzelníků, kostým Fleur a Kruma, ďasovce a jezerního člověka. Z Fénuixova řádu tu byl kostým Umbridgeové a kostým smrtijeda Luciuse Malfoye, dale talířky s koťaty, vyhlášky a kniha Obrany proti černé magii. A konečně výstavka Prince dvojí krve obsahovala kostým Křiklana, Lenčiny šaty z večírku, Křiklanovy zelené přesýpací hodiny, několik produktů z krámku Weasleyů a zakletý náhrdelník.

Na place. Slova nemohou dostatečně popsat jak to bylo úžasné. První věcí, kterou jsme viděli byla Komnata nejvyšší potřeby, stejná jako z prince dvojí krve. Kusy a kusy nábytku, knihy, lektvary a všechno možné i nemožné včetně několika kusů šachových figure z Kamene mudrců. Tady jsme konečně viděli něco z natáčení. Byli zde kaskadérští dabléři Toma Feltona (Draco Malfoy) a Louise Cordice (Blaise Zabini). Napravo od nich, ale ne do této scény byla k vidění Hagridova/Siriusova motorka zvednutá nad zemí.
Když byl střih, vplížili jsme se na plac a pohybovali se u okraje. Za rohem od kaskadérů a mezerou mezi hromadami, byli Tom Felton a Louis Cordice. Viděli jsme monitory a scénu, která se točila. Jeden z monitorů ukazoval konverzující herce a druhý zároveň ukazoval zadní pohled na ně, jak procházejí. Když jsme vyšli. Vyděli jsme prapory pro Nebelvírskou a Zmijozelskou společenskou místnost. Když jsme nebyli pozorováni, nevydrželi jsme a rychle si na prapory sáhli.

Dále jsme se dotali k domu Bathildy Bagshotové. Udělali hereččin odlitek těla a vytvořili hadí kůži. Rovně odsud byla Lasturová vila. A byl u ní i skleník. Mušle pokrývaly zdi a strop tohoto domu. Bylo zde také modré a bile křeslo venku před domem, pozemek byl pokryt světle žlutou trávou a pískem. Byla zde take vytvořena umělá mořská pěna.

Další byly Prasinky. Byly v zimním období. Koukali jsme se když skupina procházela sněhem pokrytou zemí a tento umělý sníh podobný písku jsme taky našli doma v botách. Přestože cedule hlásala "Nestůjte ve sněhu", bylo nám řečeno, že je můžeme v klidu jít. Konečně jsme mohli projít Prasinkami. Bylo zde mnoho názvů krámů, ale bohužel si je už nepamatuji. Jeden byl knihkupectví, které prý bylo zmiňováno v knize. Když jsme přišli na konec vesnice, byla zde otevřená sekce pro natáčení s hospodou U Prasečí hlavy. Fantastické!!

Nedostali jsme se přímo do Brumbálovi pracovny, ale viděli jsme vchod s obří sochou fénixe. Vlastně tu byly dva vchody. Jeden byl fungující rotující verze, ten druhý byl čistě jen sochou. Přesto byli obří a velmi impresivní.

Šli jsme skrze bradavickou chodbu vedoucí ke vstupu do Komnaty Nejvyšší potřeby. Vpravo byl krb z Ministerstva kouzel a vedle byla Vzpomínková síň.

Poslední zastávkou byla Velká síň. Prošli jsme skrze dveře, u vchodu bylo schodiště vedoucí k pohyblivým schodům (které zde nebylo). Stoly v síni nebylo prostřené. Bylo zde mnoho nádherných detailů jako bradavický erb na krbu, dale kolejní erby na cihlách krbu za ohništěm. Ušpiněná vitráž za stoly učitelského sboru je rovněž bradavický erb. Nepamatuji si, že bych to viděla ve filmu. Dále zde byla nad postraními dveřmi malba. Dveře vedou podle Ohnivého poháru do místnosti s trofejemi ale podle Prince dvojí krve odtamtud prchali smrtijedi se Snapeem.

Další věci, které jsme viděli:
Maďarský trnoocasý drak s namontovaným plamenometem v tlamě.

Dva různé Fénixe.

Mrtvého Dobbyho, s kůží potřísněnou krví a pískem, použitého při scéně s pohřbem.
Obří Baziliškovu lebku. Nad ní náčrt Rona a Hermiony stojící v Tajemné komnatě u ní.
Velice realistické mrtvé tělo Brumbála. Ale o něco menší než ve skutečné velikosti. Mělo být použito ve scéně, kdy Hagrid nese Brumbálovo tělo. Scéna ale nakonec nebyla natočena.
Model Gabriely a Hermiony použitý v Ohnivém poháru při úkolu pod vodou.
Model Katie Bellové.
Jiný model Katie Bellové upravený pro scénu se Šedohřbetem v Relikviích.
Testrál, jezerní člověk a Klofan/Křídlošíp v životní velikosti.
Lupin jako vlkodlak měřící přes dva metry.
Hodně modelů kentaurů a Šedohřbeta
Mnoho a mnoho skřetů.
Obrázek Rona měnícího se na Rega Cattermoleho. Vypadá to, že na herce nalíčili realistický makeup a výsledně Rona ani nepoznáte.
Fotky Danova znetvořeného obličeje, kvůli chytačům. Zase množství makeupu, Dana vůbec nepoznáte.
Mechanického smrtijeda z nacvičování BA.
Mrtvého Aragoga, pterého použili jako předlohu pro vytvoření nových a větších pavouků, zřejmě pro bitvu v Bradavicích.
Animovanou prasečí hlavu na hospodě U Prasečé hlavy.
Děsivou kreaturu v podobě Voldemorta před získáním nového těla.
Hagridovu hladu s brýlemi pro řízení motorky, oblek, který nahrazuje podkožní tuk a vousy, a plně mechanickou pohyblivou hlavu použitou když je Hagrid v pozadí, ale potřebuje vypadat "živě".
Oblek pro herce hrajícího Dudleyho. Herec se vytáhl s zeštíhlel. Opět musí nosit oblek nakrazující tuk.
Bystu Roweny z Havraspáru s nasazeným dialémem. Přenádherné detaily.
V kouzlech je síla socha. Obrovský stojící kouzelník stojící na nečem nesoucím lidmi.

Poté jsme šli do kantýny na oběd se zbytkem štábu. Viděli jsme tam Ruperta, Jamese a Olivera (jeden z nich měl obvaz okolo hlavy a "ucha"J), Marka Williamse, Emmu, Toma, Bonnie a Evannu. Dále Stana (Krum), Warwick Davis se synem, Gleeson, další filmoví svatebčané a dabléři. Jedním z nich byl dabbler Xenofiliuse. Měl rořčicově zbarvené manšestráky, světlou košili s vestou pokrytou květinami a po ramena dlouhé světlé blond vlasy.Zdroj: my-blog-my-blog.blog.cz 


Wizarding world of Harry Potter

29. prosince 2010 v 9:32 Harry Potter
Na stránkách z parku Wizarding world of Harry Potter,  už si můžeme zevnitř prohlídnout Bradavice i Prasinky.

Všechno nejlepší, Maggie Smith

28. prosince 2010 v 15:57 Harry Potter
Dnes, 28.prosince.2010 slaví své 76.narozeniny anglická herečka - Maggie Smith, která ve filmové sérii Harryho Pottera ztvárnila ředitelku nebelvírské koleje a učitelku přeměňování - Minervu McGonagallovou! Kromě role paní McGonagallové v Harrym Potterovi, můžete Maggie znát také z filmů Kouzelná chůva a Velký třesk, Vášeň a cit, Univerzální uklízečka, Sestra v akci, Souboj Titánů (z roku 1981) a mnohých dalších.


Zdroj: stupefy.blog.cz 

Beatbox Karla Gotta

28. prosince 2010 v 11:15 Ostatní
Možná si vzpomenete na skoro předloňské předávání Slavíků 2009. Karel Gott šel vyhlásit cenu a u toho předvedl úžasný beatbox..... dokonce i Ondřej Brzobohatý, který ceny moderoval, se pořádně zakoktal.

Emma Watson u Davida Lettermana

28. prosince 2010 v 2:00 Harry Potter

Pozor - děti jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu!

25. prosince 2010 v 1:00 | Monika |  Škola
Na kole, na přechodu pro chodce i ve vozidle je dobré dodržovat následující rady:

Bezpečná jízda na kole

• Před jízdou zkontroluj technický stav kola a povinnou výbavu!

• Vždy si před jízdou nasaď cyklistickou přilbu!

• Za snížené viditelnosti nezapomeň včas rozsvítit světla!

• Před jízdou ani během jízdy nepožívej alkoholické nápoje!

• Jezdi co nejvíce u pravého okraje silnice a neustále sleduj dopravní provoz okolo sebe, abys mohl včas zpomalit nebo zastavit před možným nebezpečím!

• Při změně směru jízdy dej včas a viditelně znamení paží!

• Nikdy nejezděte dva vedle sebe ani dva na jednom kole. Na kole nikdy nevoz předměty, které by mohly ohrozit tebe nebo jiné osoby !

• Chovej se ohleduplně k ostatním účastníkům silničního provozu!

• Tam, kde je hustý provoz, s kola raději sesedni a veď kolo po chodníku !

• Na přechodu pro chodce a při odbočování vpravo i vlevo dej vždy přednost přecházejícím chodcům !

• Vždy respektuj pokyny policistů, světelné signály a dopravní značky !

Při dodržování všech těchto zásad bezpečné jízdy, snížíš velké nebezpečí možnosti úrazu či poranění nejen sobě, ale i u ostatních účastníků silničního provozu
Chodci:

• chodec je i osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm, pohybuje se na lyžích nebo kolečkových bruslích anebo pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy, vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm 3, psa a podobně

• každý chodec je účastníkem silničního provozu

• jako chodec můžete chodit po chodníku a to po jeho pravé straně, nebo můžete chodit po vyznačené stezce pro chodce

• kde není chodník ani stezka pro chodce, choďte po levé krajnici vozovky, nejvíce však dva chodci vedle sebe.Chodec má ze zákona povinnost být ohleduplný, pozorný a opatrný.• dbejte na Vaši zvýšenou viditelnost a noste vrchní část oblečení s reflexními doplňky - řidič Vás tak dříve uvidí

• vozovku přecházejte na přehledném místě

• pokud je v blízkosti přechod pro chodce, použijte ho

• na přechodech se světelnou signalizací, se touto řiďte

• přecházejte pouze na zelenou a jste- li přesvědčeni že skutečně nic nejede

• pokud v blízkosti přechod není, přecházejte pouze tam, kde je dobrá viditelnost

• nikdy nepřecházejte v zatáčce, mezi stojícími automobily

• ani na přechodu však nemá chodec absolutní přednost

• pozor na přednost v jízdě tramvaje a vozidel s právem předností jízdy (hasiči, PČR, záchranka atd.)

• žádný řidič nedokáže zastavit své vozidlo, pokud mu někdo náhle vstoupí do vozovky.
Řidiči:

Řidič má:

• použít k jízdě jen takové vozidlo, které splňuje technické podmínky stanovené zvláštním právním předpisem a vždy dodržovat pravidla silničního provozu

• technický stav svého vozidla kontrolovat průběžně

• být vždy připoután bezpečnostním pásem

• přizpůsobit rychlost jízdy všem okolnostem silničního provozu

• dát přednost chodcům na vyznačeném přechodu pro chodceRady pro případ dopravní nehody:

• zastavit vozidlo a vypnout motor

• zachovat klid, nejednat zbrkle

• zabezpečit místo dopravní nehody - označit místo trojúhelníkem

• zjistit následky dopravní nehody, stav zraněných, poskytnout první pomoc a přivolat záchrannou službu linkou 155

• pokud se jedná o nehodu, která se musí ohlásit Policii ČR, oznamte tuto skutečnost na linku 158 a vyčkejte do jejího příjezdu (do té doby nepřemisťujte vozidlo z místa nehody (v nutnosti obnovení provozu vyznačte postavení vozidel)

• nepít alkohol

• zajistit svědky nehody

• vzájemně si prokázat totožnost s účastníky nehody

• po skončení vyšetřování nehody, odstranit vozidlo z vozovky

• Policii ČR nemusíte k nehodě volat pokud nebyl nikdo zraněn, škoda na jednom z vozidel nepřesáhne 100 000 Kč, nevznikne škoda třetí osobě a shodnete-li se na viníkovi nehody.Před jízdou do zahraničí:

• jedete-li cizím vozem, nezapomeňte si pořídit plnou moc oprávněného majitele o zapůjčení vozu

• zjistěte si odlišnosti v pravidlech silničního provozu dané země, zejména pak rychlostní limity a osvětlení vozidla, ověřte si nutnost dálniční známky

• doporučujeme uzavřít pojištění - cestujících, zavazadel, léčebných výloh

• informujte se o adresách konzulátů a linek tísňového volání pro případ nehody, nemoci nebo zranění

• zkontrolujte technický stav vozidla.Cestování městskou hromadnou dopravou (MHD):

- kapesní krádeže se převážně odehrávají na místech s větší koncentrací lidí, kam právě patří i jízda městskou hromadnou dopravou. Kapsáři často pracují ve skupinách a krádež bývá většinou blesková a nepozorovatelná. POZOR: při jízdě městskou hromadnou dopravou Vám doporučujeme dodržovat několik následujících rad:

• nenoste u sebe větší finanční hotovost

• tašky s penězi a cennostmi neponechávejte při jízdě na zádech

• kabelky přes rameno mějte vždy uzavřené a pod kontrolou

• pokud nosíte peníze a kreditní kartu mimo zavazadlo, ukládejte je do vnitřních kapes ošacení, nikoliv do zadních kapes kalhot.
Cyklisté:

Cyklista musí:

• dodržovat pravidla silničního provozu

• mít povinnou výbavu jízdního kola

• dítě mladší 10 let, smí jet na silnici jen s osobou starší 15 let

• osoba mladší 18 let musí při jízdě použít ochrannou cyklistickou přilbu

• od soumraku do svítání svítit za jízdy předepsaným osvětlením

• při změně směru jízdy dát včas znamení o změně upažením paže.
Vlak a železnice:

Při cestování vlakem dodržujte následující rady:

• na nádraží se pohybujte pouze ve vyhrazených prostorech pro cestující

• při přecházení kolejiště použijte podchod, nebo nadchod

• v žádném případě se neprocházejte po kolejišti, nebo v bezprostřední blízkosti

• nevstupujte do kolejiště pokud vlak ještě nezastavil

• nikdy nenaskakujte do rozjíždějícího se vlaku

• nevyskakujte z jedoucího vlaku

• nestoupejte na schůdky lokomotiv ani nákladních vagonů, v trolejovém vedení nad vámi číhá smrt ve formě 25 000 voltů, které je 114x vyšší než máte doma v zásuvce

• za jízdy ve vlaku se nepohybujte v bezprostřední blízkosti dveří

• nenechávejte pobíhat děti ve vlaku bez dozoru

• při jízdě ve vlaku mějte své zavazadlo vždy pod kontrolou

• nevozte s sebou větší finanční obnos

• své finance a platební karty mějte uložené v zavazadle se zapínáním

• ve svém odloženém svrchním ošacení neponechávejte nikdy žádné cennosti

• opouštíte-li kupé, vezměte si peníze, doklady a cenné věci s sebou.Zdroj: policie Čr

Tohle vyzkoušejte v McDonaldu

24. prosince 2010 v 19:55 Ostatní
Přehrabujte se v jídle a začněte ho nahlas kritizovat jako Zdeněk Pohlreich. Následně jdete za obsluhou a křičte, že za to hvězdičku nedostanou.

Jděte k objednávkám a s vážnou tváří se zeptejte, kdy už konečně přijde ke stolu ta obsluha.

Objednejte si hamburger, dvakrát do něho kousněte a pak ho vraťte s tím, že je moc studený...opakujte 3x.

Zaplať celou útratu v jednokurunách!

Až se vás obsluha zeptá, co si dáte, řekněte jí, že jste z vesnice a že jste dneska v Mekáči poprvé. Chtějte od každého jídla z nabídky ochutnat.

Až vám obsluha podá jídlo, zeptejte se, kde je příbor.

Požádej obsluhu o tři kopie pokladního dokladu s tím, že to potřebuješ do účetnictví.

Nech si zavolat šéfa pobočky s tím, že máš stížnost. Až přijde, začni mu vyprávět o svém životě.

Až budeš čekat ve frontě, začni se sebou zničeho nic třást a křič "Potřebuju hambáč."

Sedni si k jednomu ze stolků a začni tam prodávat jídlo z KFC!

Zeptejte se, jestli vaří i knedlo-zelo-vepřo.

S přáteli vejděte do Mekáče s kšiltovkou BurgerKing. Všechno srovnávejte a kritizujte.

Objednejte si hranolky. Až vám je obsluha dá, tak jim je vraťte s tím, že jste alergický na brambory.

Vem si s sebou TV kameru a obsluze namluv, že jsou v živým televizním vysílání.

Natáčejte kolu z postmixu tak dlouho, než nezatopí provozovnu.

Pokud je u provozovny drive-thru okénko, přijeďte k němu na skateboardu a objednejte si.

Házejte hranolky. Když se po vás někdo ohlédne, dělejte nevinného.

Dělejte nerozhodnýho. Objednete si hamburger, pak objednávku změňte na kuřecí nugetky. A pak zase na cheesburger. Nakonec požádejte jen o kolu.

Jakmile vám obsluha podá vaše jídlo, začněte se jí vyptávat na vše možné a co nejvíce zdržovat frontu. Když si někdo bude stěžovat a zavolá si manažera, začněte se vyptávat i jeho.

Objednejte si kuřecí nugetky. Pak se obsluhy zeptejte, jestli jsou vhodný pro vegetariány.

Zeptejte se, jestli můžete zaplatit na splátky.

Objednejte si troje balení hranolek. Pak hranolky vysypte na stůl a začněte je přepočítávat.

Pokud se jejich počet nebude shodovat, jděte si stěžovat.

Vemte si všechna brčka v zásobníku a vyhoďte je. Pak si jděte k obsluze stěžovat, jestli by vám dali brčko, že v zásobníku došlo.

Začněte na celou provozovnu hulákat, že jsou ty ceny hanba a že za komunistů to bylo levnější.

Přijďte do provozovny a usaďte se ke stolu. Chvíli si hrajte s reklamou, co je na stole a pak zakřičte "Obsluháááá!". Pět minut vyčkejte, pak se zvedněte a odejděte pryč. Cestou hlasitě nadávejte, že zdejší obsluha nestojí za nic.Přeju všem veselé Vánoce!

24. prosince 2010 v 11:32 Ostatní
A ať dostanete to, co jste di přáli.

Šikana (2)

24. prosince 2010 v 1:00 | Monika |  Škola
Šikana mezi dětmi
Druhy šikany:
Fyzická agrese - agresor používá k šikanování oběti fyzické násilí, popřípadě předměty, kterými učiní útok důraznějším.
Slovní agrese a zastrašování - agresor oběti vyhrožuje fyzickým útokem, zastrašuje, nadává jí, vysmívá se nebo zesměšňuje.
Krádeže, ničení a manipulace s věcmi - agresor oběti ničí a odcizuje věci nebo si věci půjčuje a vrací je znehodnocené.
Násilné a manipulativní příkazy - agresor nutí oběť k různým nepříjemným činnostem a úkolům
Kdo bývá dětskou obětí šikany?
dítě, které se neumí nebo nemůže bránit
dítě, které se jakýmkoliv způsobem odlišuje od očekávaného průměru (nosí brýle, přestěhovalo se, má nadváhu)
dítě fyzicky slabé, uzavřené, které těžko navazuje osobní kontakt s ostatními dětmi
dítě duševně zaostalejší, pomalejší v uvažování
dítě jiné barvy pleti, často příslušník národostní menšiny
dítě nadprůměrně duševně vybavené, dětský genius

Jak poznáme dítě-agresora?
bývá zpravidla starší, tělesně zdatný, agresivní k vrstevníkům a mnohdy i k učitelům, mívá kázeňské problémy
může být všeobecně oblíbený, temperamentní, sebevědomý, méně nadaný a někdy až překvapivě nebezpečný
v kolektivu často vystupuje v roli vůdce
pochází často z rodiny, kde je fyzické popř. psychické násilí používáno jako běžný komunikační prostředek
k maskování svých činů často používá "důvěryhodné vysvětlení", které se snaží opřít o tvrzení svých obdivovatelů
Jaké může být dítě-agresor?
Hrubián- primitivní, impulsivní, hrubý s kázeňskými problémy, má narušený vztah k autoritě, mnohdy zapojený do gangů páchajících trestnou činnost.
forma - šikanuje tvrdě a nelítostně, vyžaduje absolutní poslušnost, šikanování používá cíleně k zastrašování ostatních.
rodinné prostředí - častý výskyt agrese a brutality rodičů, agresoři násilí napodobují a vracejí.
Elegán- velmi slušný, kultivovaný, zvýšeně úzkostný
forma - násilí a mučení je cílené a rafinované, skryté, bez přítomnosti svědků.
rodinné prostředí - časté uplatňování důsledného a náročného přístupu, někdy až vojenského drilu bez lásky.
Vtipálek - optimistický, dobrodružný, srandista, se značnou sebedůvěrou, výmluvný, většinou oblíbený a vlivný
forma - šikanuje pro pobavení sebe i ostatních, má snahu vypíchnouthumorné a zábavné stránky oběti
rodinné prostředí - obecně - citová deprivace, nepřítomnost duchovních a mravních hodnot
Jaké následky může mít šikanované dítě?
v dlouhodobém horizontu může šikana vést k poškození fyzického a psychického zdraví
poškození bývají mnohdy nevratného charakteru, osobnost jedince je narušena dříve, než se stačila plně rozvinout
dochází k přetrhání citových vazeb na své nejbližší
ponižování lidské důstojnosti vedoucí ke ztrátě důvěry k autoritám, která je doprovázená ztrátou iluzí o celé společnosti, která nedokáže garantovat alespoň minimální ochranu před násilím slabým a bezbranným jedincům společnosti.
Na co preventivně upozornit začínajícího školáka?
Při nástupu do školy informujte své dítě o možném nebezpečí a jednotlivých projevech šikany, např. formou příběhu.
Zdůrazněte, že se nemusí bát o šikaně otevřeně mluvit.
Věnujte se svému dítěti, naslouchejte mu, všímejte si detailů vyprávění o dění ve škole i mimo ni.
Seznamte dítě s širším okruhem osob, na které se může v případě potřeby obrátit.
Zdůrazněte, že nikdo nemá právo ubližovat druhým. Vhodné je použít nějaké ukázky z pohádky, např. nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj.
Informujte dítě o tom, že vhodnou obrannou proti šikaně je dobrá parta a kamarádi, kteří se nebojí pomoci jeden druhému a projevy šikany oznámit.
Při pravidelných návštěvách rodičovských schůzek se informujte nejen na prospěch Vašeho dítěte, ale i na zařazení dítěte v kolektivu, na jeho chování o vyučování i mimo něj.
Promluvte o svých obavách s učitelem, ptejte se učitele na jeho názor na šikanu a nebojte se s ním spolupracovat. Je to Váš spojenec.
Varovné signály pro rodiče!
Za dítětem domů nedochází žádný spolužák ani kamarád.
Dítě je zaražené, smutné a nemluví o tom, co se děje ve škole.
Špatně usíná, zdají se mu hrůzostrašné sny, křičí ze spaní.
Dochází ke zhoršení prospěchu, je nesoustředěné a často bez zájmu.
Před odchodem do školy nebo při příchodu ze školy si dítě stěžuje na zdravotní problémy.
Dítě často navštěvuje lékaře - má zvýšenou absenci, někdy i neomluvené hodiny.
Do školy a ze školy chodí oklikami, může chodit i za školu.
Domů přichází s roztrhaným oblečením, poškozenými školními pomůckami nebo bez nich.
Často potřebuje peníze, ztrácí kapesné, kupuje fiktivní školní pomůcky a neplatí obědy.
Dítě může domů chodit hladové, přestože dostává svačiny a má zajištěné obědy ve škole.
Nedokáže přesvědčivě vysvětlit svoje zranění.
Nechci chodit na tělesnou výchovu, má odřeniny, škrábance nebo řezné rány, které se nedají uspokojivě vysvětlit.
Je osamocené, s nikým se nebaví, nemá kamaráda, má často smutnou náladu, působí nešťastně a ustrašeně, stává se uzavřeným.
Dítě trpí poruchami soustředění, je smutné natolik, že se u něj může vyvinout patologický smutek - deprese.
Vyhrožuje sebevraždou nebo se o ni dokonce pokusí.
Jak mají rodiče postupovat? Co mohou při podezření na šikanu dělat?
Především ujistěte své dítě, že jste zcela na jeho straně, má vaši plnou podporu a může se spolehnout na vaši ochranu.
Zjistěte o útoku na vaše dítě co nejvíce informací.
Požádejte o pomoc ostatní členy rodiny.
V případě vážného fyzického napadení nechte své dítě odborně ošetřit a neposílejte ho následující dny do přímého kontaktu s předpokládanými útočníky.
Obraťte se na školu, nebojte se o šikaně promluvit otevřeně.
Máte-li na ni podezření, spojte se s ředitelem školy nebo s třídním učitelem. Pokud podáváte písemnou žádost nebo stížnost, mějte schovanou kopii dopisu.
Trvejte na osobní schůzce a neřešte celou záležitost pouze telefonicky.
Nebojte se požádat ředitele o přeložení dítěte do jiné třídy, případně školy. Zkuste si ověřit poměry, které vládnou na jiné škole.
Pokud s vedením školy nenajdete společné řešení, nevzdávejte to, obraťte se na příslušný školský úřad nebo na školní inspekci.
Nechtějte po svých dětech, aby byly statečné a vrátily to, co se jim stalo. Nemají na to sílu a řešení to není. Jednejte bez prodlení sami.
Pomozte svému dítěti zvládnout psychickou zátěž a informujte ho, jak se vyhnout nebezpečným situacím (např. co odpovědět, jak reagovat na provokace a jak zvládnout situaci v případě ohrožení).
V případě důvodného podezření na páchání trestné činnosti na vašem dítěti informujte neprodleně Policii ČR.
Zdroj: policie Čr

Šikana, podvody, násilí

24. prosince 2010 v 1:00 | Monika |  Škola
Podvody na seniorech:

Nikdy neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Cizí lidi si nikdy nevpouštějte do bytu, pouze ty, které dobře znáte, nebo se vám důvěryhodně prokáží a sdělí vám, proč přichází. Pokud vás někdo oslovuje jménem, ještě to neznamená, že vás zná. Je vhodné uvádět na jmenovce na dveřích příjmení v množném čísle (Novákovi) nebo v mužském rodu, zvláště v případě, že v bytě žije sama žena. Buďte opatrní, neotvírejte každému, kdo vás za dveřmi požádá o pomoc, např. o možnost si zatelefonovat, či předání zásilky pro vašeho souseda. Situaci můžete řešit, i přes zavřené dveře. Pomoc zprostředkujete např. přivoláním souseda nebo sanitky apod. Mějte vždy důležitá telefonní čísla poblíž vašeho telefonu nebo na dobře viditelném místě. Zamykejte hlavní vchodové dveře.

Pro své bezpečí si pořiďte dveřní panoramatické kukátko, které vám umožní vidět široký prostor za vašimi dveřmi a pojistný řetízek, díky kterému můžete vyřídit některé záležitosti v relativním bezpečí.

Nemívejte doma více peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci, pokud nemáte doma zabudovaný trezor. Peníze si raději uložte na svůj účet a cennosti do bezpečnostní schránky v bance nebo v jiném peněžním ústavu. Své cennosti si raději vyfotografujte, pro jejich případném odcizení vám tyto fotografie usnadní jejich identifikaci. Noste u sebe jen nezbytnou peněžní hotovost. Nikdy se před nikým nechlubte tím, kolik máte doma peněz, ani tím, jaké vlastníte cennosti.

Stačí nepatrná chvilička, aby si vás podvodník vytipoval a dostal do vašeho bytu, kde vás může připravit o peníze a cennosti. Časté jsou i případy, kdy vás neznámá osoba žádá o pomoc a vzbuzuje tím soucit. Potřebuje nutně půjčit nebo rozměnit finanční obnos a mezitím co jdete pro peníze, obhlédne, kde máte uloženou hotovost nebo položenou peněženku a využije situaci k jejímu odcizení. Vynalézavost podvodníků je opravdu velká. Mohou se například také vydávat za přítele Vašeho příbuzného či známého, který je ve finanční tísni. Vždy je proto bezpečnější si informace pro jistotu ověřit. V případě zástupců firem provádějících odečty energií požadujte služební průkaz prokazující příslušnost k dané společnosti, sledujte vývěsky v domech, které na odečty upozorňují dopředu nebo si skutečnost ověřte telefonátem na daný úřad.
Násilí na seniorech:

Násilí na seniorech páchané v rodině

Někteří staří lidé jsou bohužel vystaveni násilnému chování ze strany členů vlastní rodiny. Takové jednání začíná většinou mírnějšími projevy, jako je okřikování, ponižování, omezování a přikazování. Nikdy netrpte sebemenší projevy omezování, útisku a násilí. V žádném případě nepřipusťte, aby vám vaši rodinný příbuzní říkali:

"To Ti stačí, to je pro tebe dobré, lepší už to nepotřebuješ, stejně nechodíš nikam mezi lidi."

Bohužel takovéto chování se pomalu ale jistě může proměnit ve větší násilí, které pak již nebude ve vašich silách zastavit. Toto jednání je třeba zastavit v samém počátku i za cenu, že své blízké nebudete vídat. Mějte na paměti, pokud se vám zdá, danou situaci nezvládáte, hledejte rychle pomoc u odborníků. Například u lékaře , nebo na linkách důvěry, které fungují obvykle v nepřetržitém provozu.

Násilí páchané na seniorech mimo rodinu

Násilí páchané na seniorech někdy bohužel probíhá i mimo rodinu jako forma nedostatečné přiměřené aktivity vyskytující se tam, kde je očekávána s důvěrou, což způsobuje bezpráví, poškození, zranění, bolest či strach starších lidí.

Jedná se o domovy důchodců, seniorské domy nebo penziony či lůžková zařízení se zdravotní péčí. Personál, který necitlivým přístupem zanedbává úmyslně či z nedbalosti péči o seniory, se tak dostává do roviny pachatele.

Formy násilí mimo rodinu:

• nedostatek poskytovaných pečovatelských služeb,

• neinformovanost o právech,

• nesrozumitelná nabídka péče,

• nepřiznání práva na kvalitu života a společenské kontakty.

Děti a šikana:

Co je šikana?

• jakékoliv chování, jehož záměrem je opakovaně ubližovat, ohrožovat, nebo zastrašovat jiného člověka, případně skupinu lidí,

• zahrnuje jak fyzický útok v podobě bití, poškozování věcí, tak i útok slovní v podobě vydírání, nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování,

• většina případů šikany mezi dětmi se odehrává ve škole, na cestě

do školy nebo ze školy, případně v okolí bydliště.

Druhy šikany:

Fyzická agrese - agresor používá k šikanování oběti fyzické násilí,

popřípadě předměty, kterými učiní útok důraznějším (baseballová

pálka, batoh apod.).

Slovní agrese a zastrašování - agresor oběti vyhrožuje fyzickým

útokem, zastrašuje, nadává ji, vysmívá se nebo ji zesměšňuje.

Krádeže, ničení a manipulace s věcmi - agresor oběti ničí

a odcizuje věci, nebo si věci půjčuje a vrací je znehodnocené (zejména

tužky, celý penál a jiné školní pomůcky).

Násilné a manipulativní příkazy - agresor nutí oběť k různým

nepříjemným činnostem a úkolům (např. psát za něho domácí úkoly, nosit mu svačiny, posluhovat mu).

Lidská (dětská) práva a právní následky:

Státem ratifikovaná Úmluva o právech dítěte zaručuje všem dětem v pedagogických zařízeních bezpečný pobyt bez poškozování zdraví a ohrožení života. Šikanování je v řadě případech trestnou činností.

• Šikana může naplňovat skutkovou podstatu trestných činů (omezování osobní svobody, krádeže, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, vydírání, loupeže, rasově motivované skutky, znásilnění, pohlavní zneužívání).

• Osoba mladší 15ti let není trestně odpovědná, ale soud pro mládež ji může uložit podle zákona č. 218/2003 Sb., (o soudnictví ve věcech mládeže) některá z následujících opatření: dohled probačního úředníka zařazení do terapeutického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu ve střediscích výchovné péče ochranná výchova

• Trestní odpovědnost mladistvých (15-18 let) je posuzována soudy pro mládež podle zákona č. 218/2003 Sb. s ohledem na jejich rozumovou a mravní vyspělost osoby, proti níž se vede trestní řízení.

• Po dovršení 18ti let věku jsou osoby plně trestně odpovědné a projednávají se běžným způsobem v trestním řízení.

Nikdo nemá právo jakkoliv ubližovat ostatním a každý má právo se proti agresorovi bránit!

Rady rodičům:

Na co preventivně upozornit začíjícího školáka:

Při nástupu do školy své dítě informujte o možném nebezpečí a jednotlivých projevech šikany, např. formou pohádky či příběhu. Zdůrazněte, že se nemusí bát o šikaně otevřeně mluvit. Naslouchejte svému dítěti, všímejte si detailů vyprávění o dění ve škole i mimo ni.

Dítě seznamte s širším okruhem osob, na které se může v případě potřeby obrátit. Zdůrazněte, že nikdo nemá právo ubližovat druhým. Vhodné je použít nějaké ukázky z pohádky, např. (nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj).

Informujte dítě o tom, že vhodnou obranou proti šikaně je dobrá parta a kamarádi, kteří se nebojí pomoci jeden druhému a projevy šikany oznámit někomu dospělému. Při pravidelných návštěvách rodičovských schůzek se informujte nejen na prospěch Vašeho dítěte, ale i na zařazení dítěte v kolektivu, popř. na jeho chování o vyučování i mimo něj.

Promluvte o svých obavách s učitelem, ptejte se učitele na jeho názor na šikanu a nebojte se s ním spolupracovat. Zeptejte se učitele, jestli se problémem šikany ve škole zabývají.

Rady při podezření na šikanování vašeho dítěte:

Především ujistěte své dítě, že jste zcela na jeho straně, má vaši plnou podporu a může se spolehnout na vaši ochranu. Zjistěte o útoku na vaše dítě co nejvíce informací. Požádejte o pomoc ostatní členy rodiny.

V případě vážného fyzického napadení nechte své dítě odborně ošetřit a neposílejte ho následující dny do přímého kontaktu s předpokládanými útočníky. Obraťte se na školu, nebojte se o šikaně promluvit otevřeně, např. na třídní schůzce, možná nebudete sami. Máte-li na ni podezření, spojte se s ředitelem školy nebo s třídním učitelem.

Pokud podáváte písemnou žádost nebo stížnost, mějte schovanou kopii dopisu. Trvejte na osobní schůzce a neřešte celou záležitost pouze telefonicky. Nebojte se požádat ředitele o přeložení dítěte do jiné třídy, případně školy. Zkuste si ověřit poměry, které vládnou na jiné škole. Pokud s vedením školy nenajdete společné řešení, nevzdávejte to, obraťte se na příslušný školský úřad nebo na školní inspekci. Nechtějte po svých dětech, aby byly statečné a bránily se sami. Nemusí na to sílu. Jednejte bez prodlení.

Pomozte svému dítěti zvládnout psychickou zátěž a informujte ho, jak se vyhnout nebezpečným situacím (např. co odpovědět, jak reagovat na provokace a jak zvládnout situaci v případě ohrožení). V případě důvodného podezření na páchaní trestné činnosti na vašem dítěti informujte neprodleně Policii ČR.
Zdroj: policie Čr