Avatar

Základní info o filmu Avatar (2009)

9. října 2010 v 6:00
Avatar je americko-britský sci-fi film Jamese Camerona. Je natočen kombinací živých herců a počítačových animací. Pojednává o střetu pozemšťanů a domorodců na měsíci Pandora. Jedná se o komerčně nejúspěšnější film všech dob, získal také řadu ocenění, především za vizuální efekty.
Děj:
Děj se odehrává v budoucnosti (od května do srpna roku 2154) na měsíci Pandora v systému Alfa Centauri, kde je Zemi nepodobná příroda, ve které žijí lidem podobní domorodci modré barvy kůže v silné harmonii s přírodou.

Desátník Jake Sully (Sam Worthington), bývalý příslušník americké námořní pěchoty, který je ale upoután na kolečkové křeslo, přilétá na Pandoru, aby nahradil svého náhle zemřelého bratra-dvojče Toma Sullyho při výzkumu domorodých obyvatel Na'vi. K proniknutí k domorodcům totiž slouží tzv. avataři vypadající jako domorodci, které vědci vytvářejí kombinací lidské DNA a DNA Na'vi. Tohoto avatara může pak člověk, kterému byl avatar vytvořen na tělo s využitím jeho DNA, ovládat na dálku svou myslí. Kromě vědců kolem botaničky doktorky Grace Augustinové (Sigourney Weaver) je ale na planetě také žoldácká armáda, které velí plukovník Miles Quaritch (Stephen Lang), a podnikatelé v čele s Parkerem Selfridgem (Giovanni Ribisi), kteří mají zájem o velmi cennou horninu, Unobtainium. Největší naleziště se ale nachází pod obrovským Rodným stromem, kolem kterého je soustředěno centrum života domorodců. Jake Sully se dostane mezi Na'vi a má je přimět k přestěhování. To se mu ale nepodaří, místo toho se zamiluje do domorodé princezny Neytiri (Zoë Saldaña) a postupně objevuje a poznává přírodu Pandory, neznámá zvířata a rostliny a mytologii kmene Na'vi (kořeny stromů a veškerá příroda na planetě je propojená obdobou nervových vláken a tak je schopna i uchovávat paměť apod., domorodci se na tuto síť často napojují a nazývají ji božstvem Eywa). Po čase je přijat i mezi domorodce a vede válku proti lidem. Ti sice dokáží těžkou technikou, bojovými vrtulníky, roboty a bombardéry zpustošit část pralesa a zničit Rodný strom, ale Jakeovi se podaří stmelit obyvatele planety a k boji se přidají i zvířata. Lidé jsou z planety vyhnáni a Jake Sully se zvláštním přenosem dostane do svého avatara a zůstává na Pandoře jako jeden z Na'vi.
Kritika:
Distribuční společnost věnovala na reklamu a propagaci Avataru 220 milionů dolarů (celkový rozpočet s marketingem činí 460 000 000 $) a první recenze film vynášely do výšin coby "nejočekávanější film všech dob", "největší show na světě", "naprostou extázi" nebo revoluční film, který několik let nikdo nepřekoná, s tím, že se výjimečně shodovaly ve zdůrazňování faktu, že 3D aspekt v Avataru není pouze "pro efekt" ale jeho integrální součástí. Tento nekritický obdiv ale později vystřídaly i kritické recenze, jejichž autoři byli schopni jmenovat filmy, které (podle nich) Avatar okopíroval.

Armond White z New York Press o filmu prohlásil: "Avatar je nejkýčovitější film, který kdy byl natočen o tom, jak bílý člověk potřebuje najít ztracenou identitu a kompenzovat svou politickou, rasovou, sexuální a historickou vinu." a označil jej za béčkový film s vysokým rozpočtem. Explicitní protizápadní a protibělošské vyznění filmu kritizoval též Brussels Journal.

Petr Třešňák ve svém eseji pro Respekt píše, že rozruch kolem filmu je v západním světě dán také "zhmotněním duchovnosti", myšlenkou posvátnosti Země. Dr. Richard Swier za Avatarem zase vidí "rekrutování pro ekoterorismus".
Úspěchy:
Avatar je statisticky nejúspěšnější film současnosti a jeden z (divácky i komerčně) nejúspěšnějších filmů vůbec. Drží také světové rekordy za tržby v 2., 3., 4., 5., 6. a 7. týdnu od uvedení, což podporuje předpoklad, že lidé na něj chodí na doporučení těch, kteří jej již shlédli. Tržby z 8. až 11. týdne jsou historicky na druhém místě za Titanikem.
Za první dva víkendy vydělal 77 a 75,6 milionů dolarů a k dalšímu rekordu - za vstupenky na filmová představení v USA - přispěl v posledním víkendu roku 2009, kdy výnosy v amerických kinech dosáhly částky 270 milionů dolarů. Během prvních týdnů zájem o jeho shlédnutí předčil volnou kapacitu míst v kinosálech a diváci, kteří přišli na poslední chvíli a již nedostali lístek přispěli paralelně promítaným filmům.
Po 17 dnech od uvedení vydělal 352 111 000 dolarů v USA a Kanadě, v ostatních zemích 666 700 000 USD, což z něj dělá film, který nejrychleji pokořil miliardovou hranici.
25. ledna 2010 předběhl film Titanic v tržbách a stal se nejvýdělečnějším filmem historie (bez započtení inflace).
K 1. květnu 2010 vydělal film v kinech přes 2 716 659 357 amerických dolarů
Avatar je první a jediný film historie, který překonal hranici 2 miliard dolarů.
Více než 3/4 diváků na něj zavítalo do sálů s podporou 3D projekce (3D digital, IMAX), třeba i proto, že kritika Avatar vyzdvihovala nejen jako film, ale jako zážitek, který je vhodné si vychutnat pomocí této technologie v takto vybavených kinosálech, na rozdíl od možností v běžné domácnosti.
V Česko-Slovenské filmové databázi zaujímá film 146. pozici mezi 200 nejlepšími filmy historie, na IMDb má pozici 78. nejlepšího filmu , na serveru Movie Zone byl zvolen nejlepším filmem roku 2009 a nejdůležitějším filmem posledních deseti let.
Film získal Zlatý glóbus za nejlepší dramatický snímek. James Cameron dostal Zlatý glóbus za nejlepší režii.
Film získal 3 Oscary: za výpravu, kameru a vizuální efekty.
Reakce:
V Číně byla od 23. ledna ledna 2010 stažena z kin jeho 2D verze (nadále se promítá jen 3D verze) a objevily se i později dementované zprávy o stažení filmu jako takového. Důvod, proč Čína omezila film, je zřejmě ochrana domácí filmografie, jelikož Avatar na sebe strhává veškerou pozornost a je pro ostatní domácí filmy přílišnou konkurencí. Úplný zákaz filmu v nejlidnatější zemi světa by měl velký vliv na jeho zámořské a potažmo celkové tržby. Jiným důvodem může být strach čínské vlády z toho, že se obyvatelé sami srovnávají s utlačovaným lidem Na'vi.
K filmu se vyjádřil i papež, což není příliš obvyklé. Benedikt XVI. Avatar kritizoval za nedostatek emocí a biocentrické "uctívání přírody".
Bolivijský levicový prezident Evo Moráles film pochválil a prohlásil, že film "je výzvou k utlačovaným národům Jižní Ameriky do boje proti kapitalismu a neokolonialismu".
Film byl kritiky kouření tabáku odsouzen za to, že jedna z hlavních hrdinek ve scénách hodně kouří. Režisér kritiku odmítl s tím, že filmy nemají zobrazovat jen to hezké ze světa, ale i to ošklivé.
Protože Avatar lákal diváky i 80 dní po premiéře (poté musel z větší části ustoupit nové Alence v říši divů), čeká ho v srpnu re-release, neboli znovunávrácení do kin. Film se objeví i s novými šesti minutami stopáže. Zároveň s touto zprávou se začalo mluvit o chystaném pokračování, které by se mělo odehrávat v pandorském oceánu.

Zoë Saldaña, představitelka princezny Neytiri:
Herečka a avatar Tucia:
 
 

Reklama